Olimpiady Specjalne Polska i PKO Bank Polski Ekstraklasa po raz kolejny grają razem w ramach polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych 2021
Olimpiady Specjalne Polska i PKO Bank Polski Ekstraklasa po raz kolejny grają razem w ramach polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych 2021
__________________________________________________________________________________
Już 23 września 2021 roku rozpocznie się 21. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Razem z nim hasło #GrajmyRazem powróci na stadiony piłkarskiej Ekstraklasy! 9. kolejka rozgrywek została oficjalnie dedykowana Olimpiadom Specjalnym Polska.
Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych to największe na świecie wydarzenie promujące grę w piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale także zachęcające do wspierania i kibicowania zawodnikom Olimpiad Specjalnych.
„Nasze piłkarskie święto potrwa od 23 do 30 września br. W całej Europie odbędą się piłkarskie turnieje Olimpiad Specjalnych i inne akcje wspierane przez UEFA. W Polsce natomiast to przede wszystkim piłkarze Ekstraklasy podkreślą jak ważna jest akceptacja, inkluzja i szacunek, a także solidarność z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną” – powiedziała Joanna Styczeń – Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Podczas wszystkich meczów 9. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy piłkarze wyjdą na boisko w opaskach naramiennych z logiem Olimpiad Specjalnych Polska. Dodatkowo spikerzy meczowi odczytają przesłanie Olimpiad Specjalnych, a na telebimach pojawi się spot promujący sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.
„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska, tak samo jak pozostali sportowcy, trenują i zacięcie rywalizują przez cały rok. Wykazują się ogromnym zaangażowaniem, ciężką pracą i determinacją. Oprócz sportowej walki, codziennie przełamują bariery i pokonują wiele przeciwności. Ich postawa może być wzorem dla wielu profesjonalnych sportowców. Dlatego w imieniu całej społeczności piłkarskiej Ekstraklasy, dumnie wspieramy działalność Olimpiad Specjalnych Polska, a ich zawodników zawsze chętnie gościmy na naszych stadionach”– powiedział Marcin Mikucki, Dyrektor Komunikacji, Marketingu i Sprzedaży w Ekstraklasie SA.
Zawodników Olimpiad Specjalnych Polska nie zabraknie na trybunach podczas meczów 9. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej, Olimpiady Specjalne Polska dołączyły również do akcji #StadionyBezBarier organizowanej przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych. Jej głównym celem jest pokazanie istoty uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w meczach piłkarskich w Polsce. Celem jest również promocja stadionów jako miejsc bezpiecznych i otwartych dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia, dysfunkcji czy specjalnych potrzeb.
„Na stadionach każdy kibic jest równy, ma prawo przeżywać emocje i wspierać całym sercem swoją drużynę – niezależnie od poziomu sprawności, stanu zdrowia czy sposobu poruszania się. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami kibicowanie to lek na troski i zmartwienia. Dlatego tak piękne jest to, że kibicem może być każdy” – powiedział Michał Fitas, Prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.
W ramach polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych odbędzie się również 9 regionalnych turniejów, w których udział weźmie ponad 620 piłkarzy Olimpiad Specjalnych Polska.
Kalendarz meczów 9. kolejki PKO BP Ekstraklasy dedykowanej Olimpiadom Specjalnym Polska:
Górnik Łęczna – Lechia Gdańsk 24.09.2021 18:00
Jagiellonia Białystok – Lech Poznań 24.09.2021 20:30
PGE FKS Stal Mielec – Radomiak Radom 25.09.2021 15:00
Warta Poznań – KGHM Zagłębie Lubin 25.09.2021 17:30
Legia Warszawa – Raków Częstochowa 25.09.2021 20:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Górnik Zabrze 26.09.2021 12:30
Śląsk Wrocław – Wisła Płock 26.09.2021 15:00
Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 26.09.2021 17:30
Piast Gliwice – Cracovia 27.09.2021 18:00
O Olimpiadach Specjalnych Polska: Olimpiady Specjalne są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ideą zawodów jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i promowanie inkluzji poprzez sport. Zawodnicy regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej. Nie brakuje im zapału, zaangażowania oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W tym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE, która wspiera zawodników napojami. W naszym kraju to również ogromny ruch sportowy zrzeszający ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym tradycyjnie Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda