1 Liga Stats – podsumowanie

Osiemnaście kolejek, a łącznie 162 spotkań, w ramach piłkarskiej jesieni rozegrali pierwszoligowcy. Koniec rundy oznacza czas podsumowań i właśnie tym zajmiemy się w poniższym tekście. Sprawdźmy zatem najciekawsze z liczb pierwszej części sezonu 2022/2023.

1 grudnia, 2022


Strona Główna / AKTUALNOŚCI

Osiemnaście kolejek, a łącznie 162 spotkań, w ramach piłkarskiej jesieni rozegrali pierwszoligowcy. Koniec rundy oznacza czas podsumowań i właśnie tym zajmiemy się w poniższym tekście. Sprawdźmy zatem najciekawsze z liczb pierwszej części sezonu 2022/2023.

Mundial w Katarze z pozycji lidera Fortuna 1 Ligi oglądać będą piłkarze ŁKS-u Łódź. Ekipa ŁKS-u to jedyny zespół w rozgrywkach, który zdobywał średnio więcej, niż 2 punkty na mecz, a dokładnie 2,05 „oczka”. Podium uzupełniły Puszcza Niepołomice oraz Ruch Chorzów, beniaminek. Ligową tabelę zamyka Sandecja Nowy Sącz, z dorobkiem 14-stu punktów. Średnią punktów poniżej jednego na spotkanie osiągnęło także kilka innych drużyn: ekipy ze strefy spadkowej, Skra oraz Odra, a także Chojniczanka i Resovia Rzeszów.

Jesienią zobaczyliśmy aż 418 bramek, co oznacza, że średnio w każdym ze starć padało 2,73 gola. Spośród nich 225, czyli 53,8%, padło w drugich połowach meczów. Jeśli chodzi o poszczególne drużyny, najlepszą ofensywą popisały się ŁKS, Chrobry Głogów, GKS Tychy oraz Stal Rzeszów. Wszystkie te zespoły zdobyły po 32 bramki. Najgorzej na tym polu wypada natomiast Skra Częstochowa z zaledwie dziesięcioma trafieniami na swoim koncie.

Patrząc na najmocniejsze defensywy w rozgrywkach, na prowadzenie wysuwa się ponownie ŁKS, tym razem samodzielnie, z zaledwie siedemnastoma straconymi golami przypisanymi na własne konto. Niewiele więcej, bo osiemnaście bramek, dały sobie strzelić dwie śląskie drużyny: Ruch i GKS Katowice, które uzupełniają podium najsolidniejszych bloków obronnych tej jesieni. Z drugiej strony na wiosnę o lepszą organizację będzie musiała się postarać Odra Opole, która na przestrzeni osiemnastu kolejek dała sobie strzelić 35 goli. Barierę trzydziestu „otrzymanych” goli przebiły także  Chojniczanka, Resovia i GKS Tychy.

60 spotkań, czyli 39,22% wszystkich rozegranych meczów, padło łupem gospodarzy. Na własnym stadionie brylowała Puszcza Niepołomice, która w swojej twierdzy nie doznała ani jednej porażki. Średnią powyżej dwóch punktów na mecz domowy pochwalić mogą się także ŁKS i Ruch. Goście natomiast zwyciężali 49 razy, czyli w 32,03% przypadków. Na terenie rywala najlepiej spisywała się ekipa Chrobrego Głogów, ze średnią 2,11 punktu na mecz. O „oczko” mniej od głogowian zdobyli piłkarze Arki Gdynia, osiągając średnią równą dwóch punktów na mecz.

Przyjrzyjmy się również nieco bardziej zaawansowanym statystykom. W sumie jesienią oddano 4237 strzałów. Większość z nich, bo aż 54,4% to uderzenia z prawej nogi. Nieco mniej, bo 29,3% to strzały lewą noga, natomiast pozostałe 16,2% prób zdobycia bramki to główki. Spośród wspomnianych 4237 strzałów 1463, a zatem 34,52% okazało się uderzeniami celnymi, zaś średnia skuteczność wyniosła 9,86% – dokładnie tylko strzałów zakończyło się trafieniami. Aż 71% spośród wszystkich goli padło po uderzeniach w dolną połówkę bramki. Najczęściej, bo w 32% przypadków, gole padały po strzale w lewy dorny róg bramki. Dla porównania, bramki po trafieniu w „okienko” złożyły się na 23% całości. Co ciekawe, aż 100 bramek zdobytych zostało w ostatnich kwadransach starć i to właśnie ten okres był najbardziej obfity w gole spośród wszystkich.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wykonanych jedenastek. Aż 82% uderzeń z rzutu karnego to strzały w dolną połowę bramki, zaś tylko 13% – czyli ośmiu śmiałków – odważyło się celować po „pajęczynkach”. Spośród 70 wykonywanych tej jesieni rzutów karnych pierwszoligowcy zamienili na gole 84,2% z nich. Tylko jeden piłkarz chybił, natomiast pozostałe 14,2% jedenastek zostało obronionych przez golkiperów.

Ponadto, sędziowie pokazali w sumie 874 kartek – 838 żółtych i 36 czerwonych, średnio 5,4 kartonika na mecz. Odgwizdali w sumie 4404 przewinień, co daje nam 27,19 fauli średnio w jednym spotkaniu sezonu 2022/2023. Zobaczyliśmy także 482 spalonych: średnio 2,98 na mecz w Fortuna 1 Lidze.

Źródło (https://1liga.org)

Sponsor
Partnerzy
Partnerzy techniczni
Bruk-Bet Termalica Nieciecza Copyright © 2021 / Wszelkie prawa zastrzeżone
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.