Marcin Brosz trenerem „Słoni”

Piłkarze Bruk-Betu Termaliki mają nowego szkoleniowca. Został nim Marcin Brosz.  Kontrakt podpisał do czerwca 2025 roku.

19 marca, 2024


Strona Główna / AKTUALNOŚCI

Piłkarze Bruk-Betu Termaliki mają nowego szkoleniowca. Został nim Marcin Brosz.  Kontrakt podpisał do czerwca 2025 roku.

50-letni szkoleniowiec do września był trenerem reprezentacji Polski do lat 19.  W PZPN pracował od stycznia 2022 roku. Z kadrą U-19 awansował na mistrzostwa Europy. Turniej rozgrywany był na Malcie. Podczas niego biało-czerwoni w grupie po zwycięstwie nad Maltą 2:0, remisie z Włochami 1:1 i porażce z Portugalią 0:2  nie weszli do fazy pucharowej. Kadra do lat 19 pod jego wodzą zagrała 13 razy. Zanotowała 6 zwycięstw, 3 remisy i 4 porażki.

Brosz to były piłkarz. Jest wychowankiem Górnika Knurów – późniejszej Concordii. Grał też w Szombierkach Bytom, Górniku Zabrze, GKS-ie Bełchatów, KS Myszków, Koszarawie Żywiec i Polonii Bytom. Po zakończeniu kariery został szkoleniowcem rezerw Polonii. Później poprowadził pierwszą drużynę. Uzyskał z nią promocję do ówczesnej drugiej ligi (teraz pierwszej). Cieszył się z niego też Andrzej Rybski, który później grał w Niecieczy.

Kolejny awans zaliczył już jako trener Koszarawy Żywiec. W sezonie 2006/07 wszedł z nią do trzeciej ligi. W latach 2007 – 2009 pracował w ówczesnej drugiej lidze (obecna pierwsza) jako opiekun Podbeskidzia Bielsko-Biała. Zajął z nim szóste i czwarte miejsce.

Następnie zadebiutował w ekstraklasie. W grudniu 2009 został szkoleniowcem Odry Wodzisław. Uplasował się z nią na piętnastym miejscu co oznaczało spadek. W czerwcu 2010 roku został zaangażowany do zdegradowanego z ekstraklasy Piasta Gliwice.  Spędził w nim cztery lata. W pierwszym sezonie swojej pracy (2010/11) zespół zajął piąte miejsce w pierwszej lidze (w składzie m.in. z Jakubem Biskupem – graczem „Słoni” w latach 2011-16). W następnym wszedł do ekstraklasy. Wówczas Brosz szkolił późniejszych zawodników „Słoni” Dariusza Trelę czy Wojciecha Kędziorę.

W ekstraklasie z Piastem Brosz pracował dwa kolejne sezony. Uplasował się z nim na czwartym i dwunastym miejscu. Wówczas jego podopiecznymi byli m.in. Bartosz Szeliga, Kornel Osyra i Paweł Oleksy. Wszyscy później trafili do drużyny  Bruk-Betu Termaliki.

W  sezonie 2015/16 zatrudniony został w Koronie Kielce. Pracował rok i zajął  12 lokatę w ekstraklasie. Razem z nim w tym klubie był wtedy Vlastimir Jovanović. Teraz zawodnik rezerw „Słoni” wcześniej ich podstawowy gracz.

Jego następnym projektem był Górnik Zabrze. Trafił do niego w czerwcu 2016 roku, zaraz po degradacji do pierwszej ligi. Już po pierwszym sezonie swojej pracy cieszył się z powrotu do ekstraklasy. W jego składzie byli wówczas Tomasza Loska i Maciej Ambrosiewicz (obecni piłkarze Bruk-Betu Termaliki). W 2018 roku zajął z nim czwarte miejsce w ekstraklasie i awansował do Ligi Europy. W sezonie 2018/19 Górnik był jedenasty w ekstraklasie – w jego kadrze był wtedy Wiktor Biedrzycki (teraz stoper „Słoni”). W kolejnych rozgrywkach zajął dziewiąte i  dziesiąte miejsce. Z Zabrzem Brosz pożegnał się w czerwcu 2021 roku.

Warto wspomnieć, że w swojej dotychczasowej karierze Brosz dziewięć razy grał przeciw Bruk-Bet Termalice. Wygrał z nią pięć meczów (z Piastem Gliwice 3:1, 3:2 za każdym razem w pierwszej lidze, Koroną Kielce 1:0 ekstraklasa i Górnikiem Zabrze 3:0 i 2:1 ekstraklasa). Dwukrotnie remisował (z Piastem Gliwice 1:1 pierwsza liga, Koroną Kielce 0:0 ekstraklasa) i przegrywał z Koroną Kielce 0:1 (ekstraklasa) i Piastem Gliwice 1:3 (pierwsza liga).

 

Sponsor
Partnerzy
Partnerzy techniczni
Bruk-Bet Termalica Nieciecza Copyright © 2021 / Wszelkie prawa zastrzeżone
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.